Los Angeles Gezilecek Yerler

Güney Kaliforniya’da bulunan Los Angeles film ve eğlence endüstrisinde uluslar arası bir üne sahip olan ve neredeyse bir yüzyıl boyunca Hollywood sektörüne sayısız aktör ve aktris kazandıran büyüleyici bir kenttir. Günümüzde Los Angeles sürekli büyüyen ve gelişen mutfağıyla, inanılmaz alışveriş imkanları ve seçkin müzeleriyle Amerika’nın yaratıcı merkezi olma yolunda bir şöhreti barındırmaktadır. Sıcak iklimin ve kumsalların tadını çıkarmanın yanı sıra civar çevrelerde birçok ilginç turistik nokta da keşfedilmeyi beklemektedir. Toplu taşıma ağı bakımından gerçekleştirilen son yenilikler ve gelişmeler dolayısıyla şehir merkezine bir bisiklet paylaşım programı da eklenerek kentin çevresinde dolaşmak her zamankinden daha kolay bir hale getirilmiştir. Aileler için ise yakın konumda yer alan Disneyland ve Universal Studios özellikle ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında sayılmaktadır. Her türlü ilgi alanına hitap edebilecek bir şehir olan Los Angles mükemmel bir kaçış noktasıdır.

Universal Studios Hollywood

Çalışan bir stüdyo olmasının yanı sıra Universal Studios Tema Parkı film temalı inanılmaz turlarıyla ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Stüdyoları gezmek için rehberli turlar düzenlenmekte ve Universal’ın en popüler film setlerinin sahne arkasını keşfetme fırsatı sunulmaktadır. Birçok ziyaretçi için en çekici gelen turlar simülatörler ve hız trenleridir. Bunun dışında favori film ve televizyon programı temalı turlar arasında Harry Potter Büyücülük Dünyası, The Walking Dead, Simpsonlar ve Transformers özellikle tercih edilenler arasında sayılmaktadır. Özellikle parkın yoğunluğu ve bekleme sürelerinin uzun olması dolayısıyla parkta bir veya iki tam günün geçirilmesi tavsiye edilir. Turlar yorucu gelmeye başladığında ise alışveriş merkezi, lokantaları ve tiyatro salonları ile üç bloktan oluşan eğlence merkezi City Walk kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır.

Griffith Parkı ve Griffith Gözlemevi

Griffith Park Santa Monica Dağlarının doğu kesiminde 4.210 dönümlük bir alanı kaplayan California’daki en büyük devlet parkıdır. Park Los Angeles Hayvanat Bahçesi, Griffith Gözlemevi, bir gökevi ve Yunan tiyatrosunun yanı sıra 1984 Olimpiyat Oyunları için yaratılan binicilik merkezine, golf sahalarına, tenis kortlarına, yürüyüş parkurlarına ve diğer birçok turistik merkeze ev sahipliği yapar. Ayrıca özellikle dağlarda yer alan yürüyüş parkurları muhteşem manzaraları gözler önüne sermektedir. Griffith Gözlemevi ise şehrin en ilginç turistik ziyaret noktalarından biridir ve ücretsiz olarak halka açık hizmet vermektedir. Zeminde sergiler ve teleskoplar yer alır. En çok ilgi çeken aktivite ise ayı ve gezegenleri izlemek için kullanılan Zeiss teleskopuna bakmaktır. Tesisin açık olduğu süreler boyunca her akşam teleskopları kullanmak ücretsizdir ve ayrıca güneşi izlemek için solar teleskoplar da kullanıma açıktır. Park ve gözlemevi adını 1986 yılında park alanının büyük bir kısmını kente bağışlayan ve gözlemevinin oluşturulması için şehre finans sağlayan Griffith J. Griffith’ten almaktadır.

Disneyland Tatil Beldesi

Los Angeles’in hemen dışında Kaliforniya’nın en iyi tatil beldesi olarak bilinen Disneyland Resort yer almaktadır. Özenli ve ayrıntılı bir şekilde oluşturulan tema setlerine düzenlenen turlar ve burada yaşanan deneyimler çoğu insanın Disneyland’ı hayal ettiklerinde akıllarına gelenlerle birebir örtüşmektedir. Disneyland Kaliforniya Macera Parkı ise film temaları baz alınarak meydana getirilen yedi ayrı araziden oluşur ve ziyaretçilerine aksiyon dolu bir macera takdim eder. Turların ve Disney karakterlerinin dolaştığı sokakları keşfetmenin yanı sıra tesiste eksiksiz bir tatil deneyimi için gereken bütün özelikler ve hizmetler de bulunmaktadır. Disneyland Tatil Beldesi’nde otel, restoran ve alışveriş imkanlarının yanı sıra her türlü eğlence opsiyonu da ziyaretçilere sunulmaktadır.

Hollywood

Los Angeles’in bir banliyösü olan Hollywood benzersiz geçmişi ve kendine has simgesel merkezleriyle her daim ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Hollywood’da yer alan gözde mekanlar film endüstrisi ve sinemanın cazibesiyle yakın bir bağlantı ve ilişki içerisindedir. Yamaçta yer alan Hollywood tabelası, Hollywood Bulvarı, ünlü kişilerin ve dizilerin yıldızlarının bulunduğu Walk of Fame ve Çin Tiyatrosu özellikle ziyaret edilmedi gereken noktalar arasında gösterilmektedir. Hollywood turu boyunca ünlü simalara da denk gelmek mümkündür.

Getty Merkezi

Santa Monica Dağları’nda bir tepede yer alan ve Richard Meier tarafından tasarlanan Getty Merkezi 110 dönümlük araziye yayılmış büyük bir komplekstir. Benzersiz şekilde tasarlanmış binası ve etrafındaki arazilerle müzenin etkileyici ortamı oluşmakta ve müze 19. ve 20. Yüzyıl fotografi eserlerinin yanı sıra Avrupa tablolarının, çizimlerin, heykellerin ve dekoratif sanat eserlerinin bulunduğu koleksiyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Getty Center petrol kralı J. Paul Getty’nin yarattığı J. Paul Getty Müzesi’nin iki mekanından birisidir.

Santa Monica

Santa Monica sörfçüler, kaykaycılar ve yoga tutkunlarının yanı sıra iş adamlarının da dahil olduğu çok çeşitli bir nüfus yelpazesine sahip olan şık ve rahat bir yerdir. Sahil boyunca uzanan altın rengi kumsalları ve ikonik dönme dolabın yer aldığı Santa Monika Pier birçok turistin ilgiyle ziyaret ettiği noktalar arasında sayılmaktadır. Ayrıca ilginç ve retro mağazaların dışında seçkin markaların butikleri de alışveriş severlere birçok seçenek sunar. Ayrıca Santa Monica’da gerçekleştirilebilecek diğer aktivitelere örnek oarak sahilde bulunan 41 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolunda pedal çevirmek, Third Street Promenade sokağında alışveriş yapmak ve sokak sanatçılarının performanslarını izlemek verilebilir. Los Angeles şehir merkezini Santa Monica’ya bağlayan yeni Expo Metro hattının açılmasından bu yana Santa Monica’ya ulaşmak çok daha kolay olmaktadır.

Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi çeşitli galerileri ve kapsamlı seşkin koleksiyonların yanı sıra özellikle dinozor koleksiyonu ile ün salmıştır. 14 bin metrekarelik bir alana sahip olan Dinozor Salonu bir dizi Tyrannosaurus rex fosilinin ve büyüme serisi olarak adlandırılan bebekten yetişkine kadar üç tam dinozor iskeletinin yer aldığı büyüleyici bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Ayrıca sergide bir Triceratops ve Stegosaurus da ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır. Müze Kaliforniya’nın ve bütün dünyanın doğa tarihi üzerine odaklanmakta ve görülmesi gereken sergiler arasında Güney Kaliforniya’da 500 yıllık bir geçmişi gözler önüne seren “Los Angeles Olmak” yer almaktadır. Belirli kıtalara ayrılan sergilerde keşfedilebilecek bir diğer önemli teşhir olan “Memelilerin Çağı” evrime, iklim değişikliklerine ve kıtaların oluşumuna yönelik bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca müzede özellikle genç ziyaretçilerin ilgisini çeken Discovery Center’da minerallere, kürklere ve fosillere dokunarak pratik bir deneyim kazanmak mümkündür.

Kaliforniya Bilim Merkezi

Kamuya ücretsiz olarak hizmet veren Kaliforniya Bilim Merkezi Uzay Mekiği Endeavor’un yanı sıra üç önemli sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Esas ilgi çeken nokta olan Endevour Samuel Oschin Hava ve Uzay Merkezi’nin inşası devam ederken Samuel Oschin Pavilion’da sergilenmekte, uzay görevlerinin esasları ve programa dahil olan insanlar hakkında kapsamlı bilgiler sunulmaktadır. Bilim Merkezi’nde yer alan diğer üç sergi ise yaşayan dünya, teknoloji ve ekosistem ile ilgili konuları kapsar. Ekosistem sergileri 188.000 galonluk bir yosun deposunun yanı sıra canlı bitkiler, hayvan ve balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu sergilerin üçünde de yedi yaşına kadar olan çocuklar için tasarlanan bir Keşif Odası bulunur.

The Broad Modern Sanat Müzesi

Los Angeles’ın en yeni kültür merkezlerinden biri olan The Broad 2015 yılının sonlarında açılmış ve derhal yadsınamaz bir başarı kazanmıştır. Genellikle bir ay öncesinden rezerve edilen biletler ücretsiz olarak ziyaretçilere sunulur. Müze geniş ve dramatik kurgularla sergilenen çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra savaş sonrası sanat eserlerine de ev sahipliği yapar. “Veil and Vault” konsepti ile tasarlanan benzersiz binada 2000’den fazla sanat eseri ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Müze savaş sonrası ve çağdaş sanat eserlerinin başarılı koleksiyoncularından Eli ve Edythe Broad tarafından kurulmuştur.

The Original Farmers Market-Çiftçi Pazarı

Los Angeles Köylü Pazarı 1934 yılında Büyük Buhran’dan kaynaklı yokluk sonrasında oldukça mütevazı bir olgu olarak meydana gelmiştir. Ekonomik bunalımın devam ettiği süreçte on sekiz çiftçi bir araya gelerek Wilshire Bulvarı’nın yakınında yer alan açık arazide tezgahlarını kurmuş ve ürünlerini doğrudan tüketicilere satmıştır. Bu girişim o kadar büyük bir başarı elde etmiştir ki pazar gün geçtikçe genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır. O zamanlar sadece bir meyve ve sebze pazarı olan market yıllar geçtikçe çok daha fazla üreticiyi barındıracak şekilde büyümüştür. Günümüzde ise her çeşit meyve, sebze ve diğer gıda tezgahlarının yanı sıra birçok restorana ve özel mağazalara da ev sahipliği yapar. Pazarda takıdan mumlara, mutfak eşyasından oyuncaklara kadar çok geniş bir ürün yelpazesi yer almaktadır.

Los Angeles Sanat Müzesi

Los Angeles Sanat Müzesi antik dönemden günümüze kadar uzanan yaklaşık 130 bin parça ile Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yer alan en büyük sanat müzesi olma iddiasını sürdürmektedir. Özellikle Asya, Latin Amerika ve İslam Eserleri’nin seçkin koleksiyonları dikkat çeken noktalar arasındadır. Bu büyük kompleks yıllar içinde elde edilen ve yeniden restore edilen birbirinden ayrı binalardan oluşmaktadır.  En yeni gelişme olarak bilinen Dönüşüm Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan, kampüsün batı yarısında yer alan birkaç binanın açılmasıyla gerçekleştirilmiştir.

Venice Sahili

Venice Sahili ziyaretçilerine sıra dışı bir ortam hazırlamakta ve mükemmel yürüyüş yollarıyla da sahip olduğu itibarı sonuna kadar hak etmektedir. Göz alıcı kumsallarında ve Venice Sahili Kaldırımlarında yürüyüş yapan, bisiklet binen veya paten kayan insanları her daim görmek mümkündür. Ayrıca yürüyüş yolu boyunca birçok mağaza sıralanmakta, sokak sanatçıları da çeşitli performanslar sergilemektedir. Bir diğer ilgi çekici nokta olan ve sahilden uzak bir konumda yer alan paten pisti bölgenin en iyi kaykaycılarına ev sahipliği yapar ve hemen yakınında yer alan yaratıcı sanat eseri kurgularını gözler önüne serer. Venice Sahili tam olarak bir aile plajı olmasa da sayısız gıda tezgahlarıyla ziyaretçilerine fuar ortamını da hissettirmektedir.

Long Beach

Los Angeles’ın güneyinde yer alan ve şehir merkezinden yaklaşık 20 mil uzaklıkta olan Long Beach San Pedro Körfezi boyunca uzanmaktadır. Pasifik Akvaryumu, Latin Amerika Müzesi ve şimdilerde otel ve müzeye dönüştürülen Kraliçe Mary Transatlantik gemisi bu alanda görülmesi gereken ilgi çekici noktalar arasında sayılır. Ayrıca Catalina Express aracılığıyla Long Beach’ten Catalina Adası’na da seyahatler düzenlenmektedir.

Page Müzesi ve La Brea Katran Çukurları

Hancock Park’ta yer alan La Brea Katran Çukurları 40 bin yıl önce kayalardan sızan petroller sonucu oluşmuştur. Katran çağlar boyunca fosilleri korumuş ve arkasında diğer bir çağa inanılmaz bir bakış açısı bırakmıştır. Sayfa Müzesi ise La Brea’nın dev katran kraterlerinde bulunan tarih öncesi hayvanların fosillerini ve bu fosillerin iyileştirme sürecini gözler önüne serer. Müzede üzerinde çalışılan kemikleri görmek ve iskelet sergilerinin hazırlanma aşamasının perde arkasını keşfetmek mümkündür. Müze 10 bin ila 40 bin yıl öncesinden kalma mamut, kılıç dişli kedi, nesli tükenmiş durumda olan gri kurt da dahil olmak üzere birçok memeli hayvanın fosillerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Hancock Park’ta yer alan açık alanda ise soyun tükenmiş hayvanların replikaları sergilenir.

Nethercutt Koleksiyonu

Antika ve klasik otomobil hayranları için ideal bir ziyaret noktası olan Nethercutt Müzesi 1890 yılından 1970’lere kadarki döneme ait otomobilleri içeren sekçin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Araçların çok iyi korunmuş olmaları ve model çeşitliliği oldukça etkileyicidir. Koleksiyonun sergisinde otomobillerin geçmişi ve önceki sahiplerinin açıklamaları araçlarla birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunulur.

Çağdaş Sanatlar Müzesi (MOCA)

Çağdaş Sanatlar Müzesi üç ayrı tesisten oluşmakta ve 1940’lı yıllardan itibaren meydana getirilen eserlere odaklanmaktadır. Müzede daimi koleksiyonun parçaları ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, düzenli olarak değiştirilen sergilerde ise yeni ve güncel eserlerin yanı sıra gelişmekte olan medya eserleri de gözler önüne serilir. Grand Avenue’de bulunan MOCA Grand ana galerilerin yanı sıra müzenin en büyük mağazası ve bir kafe ile birincil tesis olarak bilinmektedir. İkinci tesis MOCA GEffen önceleri bir polis arabası deposu olan Küçük Tokyo’da yer almakta ve son olarak MOCA Pasifik Tasarım Merkezi ise Batı Hollywood’da bulunmakta, dönüşümlü sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here